понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot alias po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają role ogrodzenia, chociaż często służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztachety Winylowe buduje się w nasłonecznionych miejscach, gdzie błyskawicznie rosną oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo uroku maja także takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie gmatwanina witek względnie kwiatami konstruują przyciągające wzrok obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja a także uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, również nasze preferencje oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same wzrastają, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, jednak potrzebują także dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z Winylu z Bolesławca mogą być bardzo cienkie, lecz wypada je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie aranżuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi susze,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany ładnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeśli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий