среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu z Złotoryi na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na ogrodzenia plastikowe z Lubska na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o równych konturach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ploty PCV na plot i furtę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także plot plastikowe na plot i bramę sztachetowa tworzy się z skał przeróżnego zarysu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nieproporcjonalnych układach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, iżby forma każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z plastiku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий